Lavinamieji žaislai vaikams

Žaidimai yra ne tik linksmybės, bet ir vaiko fizinio, protinio, emocinio ir socialinio vystymosi pagrindas, o tai – sveikos asmenybės varomoji jėga. Įrodyta, jog žaidimai yra pasitelkiami tam, kad būtų ugdomi įvairiausi įgūdžiai, o t.y. bendradarbiavimas, kūrybiškumas, emocinis intelektas ir kritinis mąstymas. Tam, kad būtų galima pasirinkti tinkamus žaislus pagal skirtingą vaiko amžių, reikia atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų.

Kaip lavinamieji žaislai yra išskaidomi į skirtingas amžiaus grupes?

Vaikams žaislai iki 2 metų. Per savo pirmuosius gyvenimo mėnesius, dažniausiai naujagimiai aktyviai nežaidžia, bet žaismingumas yra įgimtas, o šį faktorių reikia skatinti per žaislus. Tai gali būti ryškiaspalviai barškučiai, skirtingų tekstūrų ir kontrastingi žaislai. Tokio tipo žaislai skatina kūdikio vystymąsi, norą pažinti pasaulį bei natūralų smalsumą. Kai kūdikis pradeda apčiuopti, šiam gebėjimui ugdyti padeda medinės kaladėlės. Vėliau, kai pereinama prie sėdėjimo ir stovėjimo rinkitės tokius žaislus, kurie padės ugdyti raumenis, kurie lavina šiuos gebėjimus – lavinamieji kilimėliai, vaikštynės, sūpynės. 

Vaikams žaislai nuo 3 iki 4 metų. Vaikų įpročiai nuo 3 metų pradeda keistis. Jie pradeda norėti kuo daugiau laiko praleisti su savo bendraamžiais, o tai reiškia, kad juos pradeda dominti komandiniai ir vaidmenų žaidimai. Tokio tipo žaidimai padeda ugdyti socialinį sąmoningumą ir kurti draugystės pagrindus. Reikėtų nepamiršti ir raumenų stiprinimo žaidimų, kurie tokiame amžiuje yra labai naudingi. 

Vaikams žaislai nuo 5 iki 7 metų. Šiame amžiuje itin sparčiai pradeda plėstis žodynas bei jo bendravimo įgūdžiai. Tokiame amžiuje geriausia būtų orientuotis į knygas ir žaidimus, kurie moko kalbos, žodyno, skaitymo bei rašymo. Taip pat yra tinkami ir aktyvūs žaidimai, kurie padeda paįvairinti kasdienybę.

Leisti pačiam vaikui ar tėvams išrinkti žaislą?

Šiame pasirinkime turėtų vyrauti pusiausvyra. Vaikas turi turėti galimybę išsirinkti jam patinkantį žaislą, tačiau ir tėvai turi šią pareigą atlikti – tam, kad būtų praplėsta vaiko žaidimo įvairovė. Tėvai turi atkreipti dėmesį į tai, kad vaikui gali atrodyti, jog visi žaislai yra naudingi, todėl nereikėtų tingėti kartu panagrinėti išsirinktą žaidimą. Svarbu, kad žaidimas būtų interaktyvus ir net įtraukiantis visus šeimos narius! 

Ar vaikams reikia pirkti tik lavinamuosius žaislus?

Dauguma žaislų ir yra lavinamieji. Net ir paprasčiausios lėlės ar mašinėlės yra puikiai tinkamos vaidmenų žaidimams. O ir šiuolaikinėje rinkoje yra gausu lėlių ir mašinėlių pasirinkimų, kurie skatina skirtingus gebėjimus, todėl ir tokio tipo žaislų reikėtų turėti savo vaiko lentynoje. 

Svarbu yra nepaleisti vadžių skirtingame vaiko amžiuje, nes kiekvienas metais yra lavinami vis skirtingi jo gebėjimai. Atsižvelgus į šių gebėjimų ugdymą, reikėtų rinktis ir žaislus (žaidimus), kurie padėtų tuos gebėjimus užtvirtinti ir įsisavinti.